Ve dnech 29. 4. až 3. 5. 2018 strávilo 16 našich a 23 německých žáků pět nezapomenutelných dnů v přírodě německého Národního parku Bavorský les na úpatí Falkensteinu. Pobyt zde se konal v rámci dlouholeté spolupráce mezi oběma školami a byl součástí projektu přeshraniční spolupráce „Těšíme se na setkávání v roce 2019“.

pondělí 29. 4. jsme se v 7:30 vydali na cestu do německého Wildniscampu. Jednalo se o vybrané žáky 6. tříd a jako doprovod jeli pan učitel Pavel Pechek a paní učitelka Michaela Karešová. Do Wildniscampu jsme přijeli cca v 9:30. Děti z německé školy Riedlhütte ještě nebyly přítomné, přijely o pár minut déle. Na úvod se nám představili pracovníci Wildniscampu, naše hlavní průvodkyně Martina, její kolegové Karolína, Vanessa, Dana a Simon. Právě oni pro nás připravili bohatý program na celý týden, denně nás provázeli a učili nás poznávat jedinečnou faunu a flóru Bavorského lesa.

To nejdůležitější ale měly děti před sebou – prohlédnout si chatky, kde se bude bydlet a spát. K ubytování bylo k dispozici šest tematických chatek, které dětem umožňovaly učit se prostřednictvím vlastních prožitků. Každá z chatek nabízela místo pro 6-7 osob. Děti si mohly zvolit buď „Lesní stan“, „Světelnou chatku“, „Hobití dům“, „Stromový dům“, „Luční lůžko“ nebo „Vodní chatku“.

Po prohlídce přišel první obrovský úkol – děti si musely vytvořit skupinky a chatky si rozdělit. Hlavním favoritem se stal domeček stromový, kde se spalo vysoko pod střechou na provazových sítích. O ubytování v tomto domě stálo mnoho dětí, které se ale nedokázaly dohodnout a tak místo kompromisu rozhodnul o přidělení los. Naše děti bohužel domeček nezískaly. Zpočátku byly trochu smutné, ale brzy se ukázalo, že Hobití dům, Vodní chatka a Lesní stan byly velmi dobrou volbou, neboť tyto domečky byly prostorné a jako jediné měly zabudovaná kamna. V tomto ročním období je v noci chladno a pan učitel Pechek tak mohl našim dětem každý den chodit topit.

Dopoledne uteklo velmi rychle a na děti čekal první bezmasý, zeleninový oběd. Ve Wildniscampu připravují zdravá a čerstvá jídla. Kuchyně je zásobována regionálními dodavateli a suroviny se mění podle sezóny. Na jídelníčku jsme našli maso pouze jednou za pobyt. Smyslem je uvědomit si dopad konzumace masa na naši planetu. Po dobrém obědě si děti zahrály seznamovací a jazykové hry.

Úterý 30. 4. jsme strávili celý den v lese. Děti hrály hry zaměřené na poznávání lesa, pochopení vazeb mezi rostlinami a živočichy a zcela nenásilně se při této činnosti učily cizí jazyk.

Ve středu 1. 5. nás čekal náročný celodenní výlet na horu Falkenstein (1315 m n. m.). Jde o rulový masiv, z jehož obou vrcholů se naskýtá půlkruhový výhled do údolí Řezné, na vrcholy Roklanu i na Velký Javor. Na Velkém Falkensteinu se nachází chata s možností ubytování a kaple. Počasí nám přálo a výšlap pralesem jsme si všichni moc užili. Cestou byla legrace a také jsme se dozvěděli spoustu zajímavých věcí o místní přírodě.

Středa ale výletem neskončila. Večer pan učitel Pechek rozdělal oheň a děti měly možnost opéci si místní bavorskou specialitu – Stockbrot. Ze zadělaného kynutého těsta si vytvarovaly protáhlé placičky, ty namotávaly na klacek a pak opékaly nad ohněm jako buřty. Po opečení se Stockbrot dal z klacku stáhnout, chutnal jako rohlík a tvarem připomínal kremroli nebo trdelník.

Čtvrtek 2. 5. byl ve znamení jazykových her, dopoledne strávily děti ve společenské místnosti „Sammellager“ a odpoledne opět venku na louce či v lese. Jednotlivé skupiny dostaly za úkol pomocí pantomimy předvést pět libovolně zvolených věcí, rostlin či zvířat, které můžeme v lese potkat. Dalším úkolem bylo postavit z přírodního materiálu různé věci, které si děti navzájem představovaly a popisovaly. Nejvíc se líbil bunkr postavený z větví a mechu.

V Pátek 3. 5. děti musely uklidit své chatky a také centrální budovu, zahrály si poslední jazykové hry a rozloučily se. Jako poděkování jsme Martině a jejím kolegům věnovali malý dárek – dvě krásné koláže, které děti společně připravily ve čtvrtek po večeři. Koláže symbolizují přátelství mezi oběma zeměmi a školami. Martina a její kolegové chtěli děti naučit pracovat jako jeden tým, nebát se komunikovat v cizí řeči a navázat nová přátelství, a to vše se jim určitě povedlo.

Wir sind ein Team! Jsme jeden tým! Děkujeme! Danke schön!

Děti si každý den do vlastnoručně vyrobených obálek zaznamenávaly své pocity a zážitky:

Montag:

Už jsme si vybalili. Máme se zatím dobře a doufám, že pětidenní pobyt v Německu bude zábavný.

Seznámili jsme se s pracovníky kempu. Pan kuchař připravil dobrý oběd.

Konečně jsme se uložily a máme domek, který jsme chtěly. Jsme za něj rády, i když jsme chtěly dům na stromě. Mám tu spoustu kamarádek. Určitě si to užiju!

Dnešek byl super! Seznámili jsme se s Němci. Šli jsme do velikého kruhu, kde jsme se seznámili a hráli hry.

Hráli jsme hry. Pak jsme si vybraly chatku. Získaly jsme vodní, kterou jsme nechtěly.

Dienstag:

Zažili jsme spoustu zábavy. Odpoledne jsme byli v lese a poznávali jsme přírodu.

Šli jsme na procházku, naučili jsme se nová slovíčka a hráli jsme si s Němci.

Procházka po areálu, ochutnávání jedle a dubu. Učení se slovíček, probíhání pod lanem.

Mittwoch:

Ve středu jsme šli na horu Falkenstein. Po dlouhé cestě jsme došli do cíle a stálo to za to! Byl tam hezký výhled!

Byli jsme na výšlapu na Falkensteinu, večer byl táborák a pekli jsme „hady“ z mouky, vody a soli.

Lezli jsme na Falkenstein a poznali různé věci. Večer jsme byli u táboráku a pekli jsme těsto.

Vyrazili jsme na veliký výšlap na Falkenstein, až na to, že mě bolely ukrutně nohy, tak za ten výhled to stálo.

Vydali jsme se na horu Falkenstein a cestou jsme poznávali přírodu a také jsme viděli strom, ve kterém byly díry od datla.

Šli jsme na výlet na Falkenstein, počasí se nám vydařilo a všichni jsme si to užili.

Donnerstag:

Hráli jsme různé hry, poznávali jsme nová slovíčka, měli jsme dobrý oběd!

Dnes dopoledne jsme hráli polštářový závod, odpoledne jsme stavěli bunkr, který potom stejně spadl. Moc jsem si to užil!

Hráli jsme pantomimu. Užil jsem si to!

Hráli jsme jazykové hry a společně s Němci jsme postavili mozaiku z přírodních materiálů.

Dnes jsme hráli hry a pak jsme až do večeře stavěli bunkry a zvířata.

Freitag:

Dnes jsme jeli domů. Bude se nám stýskat!