V prvním pololetí školního roku 2016 – 2017 jsme se ve třetích třídách v předmětu PRVOUKA věnovali městu, ve kterém chodíme do školy. Povídali jsme si o osobnostech města, o památkách, o krajině, ve které žijeme, o okolních vesnicích a životech v nich. Protože jsme si povídali i o pracovních příležitostech, které se nabízejí třeba i pro rodiče našich dětí, navštívili jsme několik místních podniků.
Podívali jsme se do pekárny - PEKAŘSTVÍ CAIS - měli jsme možnost sledovat pekařskou výrobu pečiva krok za krokem. Výrobou nás prováděl vedoucí výroby pan Toušek, děti poznaly i pana majitele V. Caise. Na konci pekařských linek jsme viděli rohlíky, chléb i koblížky, které jsme i ochutnali. Firma HATZ – DIESEL se pro změnu pochlubila výrobou komponentů k dieselovým motorům pro stavební stroje. I tady nás překvapilo, jaké výrobky vychází z výrobních linek. V příjemném prostředí podnikové kuchyňky dostaly děti občerstvení, při němž paní vedoucí Kottová odpovídala na všetečné otázky skupiny žáků 3. B, žákům 3. B se stejně tak věnoval pan Kučera.
Třetím podnikem, který jsme navštívili byl podnik INOS – SERVIS s.r.o. Tady se zabývají zakázkovou kovovýrobou strojů a částí strojů. Viděli jsme, jak se pálí a řeže kov plazmou, laserem, autogenem. Konečné výrobky – tedy díly k zemním bagrům, rekultivátorům a strojovým linkám jsme si prohlédli ve skutečné velikosti, ty části a stroje, které putují do celého světa jsme pak viděli v katalogu výrobků. Děti se zaujetím naslouchali panu vedoucímu Šlemarovi, od kterého na závěr dostaly kovové přívěsky vyřezané z kovového plátu laserovou technikou. Prozatím poslední firmou, kterou jsme navštívili byl NEUK s.r.o. - výroba a prodej design nábytku, vybavení interiérů – podniků, hotelů, penzionů, … Paní Neubergerová 4. B a pan Neuberger 4. A provedli děti všemi částmi podniku – od dřevovýroby až po čalounění nábytku. Na památku si děti odnesly barevné pěnové houbičky – hvězdičky, které jim tuto exkurzi budou připomínat.
Na květen nebo červen jbyla domluvena ještě exkurze do podniku KOTLE – FIEDLER, ke které však z technických důvodů podniku nedošlo.
Všem zaměstnancům a především vedoucím jmenovaných vlachovobřezských podniků, které se nám podařilo navštívit, děkujeme za milé přijetí,pohostinnost, dárečky a trpělivost s námi.

Zapsaly: J. Krankušová a L. Kautmanová